Anna bought the more expensive pears. Betty bought the cheaper pears. They bought the same number of kilograms of pears. Anna paid $4.50 more. How many kilograms of pears did each of them buy? ( 这里是一种梨的图) 500g for $6.50
(另一种梨的图) [url=http://www.google.com.sg/imgres?imgurl=http://whatscookingmexico.com/wp-content/uploads/2007/09/pear1.jpg&imgrefurl=http://whatscookingmexico.com/2007/09/06/a-delicious-pear-sauce/&usg=__4gMTJJssMXR1dSLM5exKUJjb1eQ=&h=400&w=286&sz=14&hl=en&start=2&zoom=1&um=1&itbs=1&tbnid=30mU4o0e57EgBM:&tbnh=124&tbnw=89&prev=/images%3Fq%3Dpear%2Bpicture%26um%3D1%26hl%3Den%26sa%3DX%26tbs%3Disch:1][/url]400g for $5.50 |